Ekologický a stylový – bambusový zubní kartáček

Možná máte pocit, že tyto dvě spojení se k sobě nehodí. Upřímně, před pár lety by mě ani nenapadlo něco takového říct. To jsem bambusový kartáček potkala poprvé, v obchodě se zdravou výživou. Jistě, hned od začátku jsem sympatizovala s ekologickou filozofií, se kterou výrobci této pomůcky pro ústní hygienu přišli, nicméně, tak nějak neseděl k mému stylu. A dnes? Stačilo chvíli počkat, nechat pracovat ty správné hlavy a nabídka bambusových zubních kartáčků se rozšířila o kousky, které jsou nejen pohodlné a uživatelsky více než příjemné, ale také stylové a atraktivní.

Proč ne plastový?

Za nápadem produkce bambusové podoby této hygienické pomůcky stálo přispění k záměru redukce negativního vlivu produkce a likvidace plastů na životní prostředí.  Tento krok se může zdát zanedbatelný. Ve skutečnosti je ale náhrada plastových prostředků denní potřeby za materiály z obnovitelných zdrojů, které jsou navíc ekologicky likvidovatelné, bezpochyby významnější než se zdá. Zkusíme-li spočítat, kolik zubních kartáčků ročně na osobu spotřebujeme a vynásobíme-li toto číslo počtem obyvatel, dostáváme se k několika desítkám miliard kartáčků, které každoročně končí na skládce. A to už rozhodně není málo. Proč tedy nevyužít příležitosti sáhnout po zubním kartáčku z rozložitelného materiálu? A navíc, tak dobře vypadá…

Proč právě bambus?

Proč právě dřevo z rostliny, která je od našich evropských končin vzdálená tolik tisíc kilometrů? Do Číny je to daleko a nějaké to dřevo najdeme i u nás. Odpověď tkví ve specifických vlastnostech této trávy (ano, bambus není strom!). Jako obnovitelný zdroj si zasluhuje prvenství díky extrémně rychlému růstu a skromným podmínkám pro život, ke kterému nepotřebuje složité opečovávání půdy a přihnojování, které by zatěžovalo okolní přírodu. Bambusový kartáček, na rozdíl od plastového, je rozložitelný v přírodě. Ne všechny typy těchto kartáčku mají zcela přírodní nebo rozložitelné štětinky. Je to kvůli jejich jemnosti, kterou zatím čistě přírodní materiály nedokážou ve všech případech nahradit. Proto po skončení životnosti kartáčku hlavičku se štětinkami odlomte a vyhoďte do komunálního odpadu. A rukojeť zahoďte do kompostu nebo využijte jako jmenovku do záhonu s bylinkami :-). 

Který si vybrat?

Mezi naše oblíbence jednoznačně patří bambusové kartáčky značky Ecoheart, které mají jednoduchý a přirozený dizajn, nabízejí barevnou škálu štětinek pro více členů domácnosti a je možnost je sehnat i ve variantě s originálním skleněným pouzdrem, která je skvělým dárkem, jenž potěší i rozesměje.  

Bambusových kartáčků je na trhu pořád víc a víc. Výrobci přicházejí s variantami, které jsou zajímavé svým stylem, balením i prezentací. Za jejich vznikem a propagací ale zejména stojí hluboká myšlenka pro ochranu životního prostředí, kvality vodních zdrojů a půdy, která je neustále ohrožována plastovými mikročásticemi. Slyšeli jsme, že bambusový kartáček bývá většinou tím prvním malým krůčkem na cestě k ekologickým produktům. Pokud jste tak již neučinili, zkuste nad tím také popřemýšlet. Třeba během vybírání toho svého kartáčku v naší nabídce, kde najdete nejen ty bambusové, ale také ekologické zubní kartáčky z kukuřičného škrobu pro děti i pro dospělé